Příběhy obyčejného šílenství

Petr Zelenka

Zdá se Vám, že film je lepší než divadlo? Tato inscenace dokazuje opak. Nevěříte? Není nad srovnání.
22.11. 2003
15.6. 2009
Petr Zelenka
Václav Klemens
Alois Wilhelm
Eva Kotková
Gabriela Wilčková

Derniéra 15.6.2009

Petr Zelenka se narodil se v roce 1967 a vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. V jeho případě skutečně nepadlo jablko daleko od stromu, protože stejná povolání měli i jeho rodiče.
Již na škole vyvolal pozornost scénářem ke komedii Všechno, co víte o sexu, ale bojíte se to prožít režiséra J. Hřebejka. Působil také jako baskytarista a zpěvák skupin V noci a Zbytky charismatu.
V letech 1990 - 91 pracoval jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov a později psal původní televizní hry pro Českou televizi, například Svědkyně s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.
V roce 1993 debutoval jako režisér televizním hraným dokumentem o proslulé české punkové kapele Visací zámek 1982 - 2007. Prvním Zelenkovým celovečerním filmem je mystifikační Mňága - Happy End a již ten získal přízeň diváků i kritiky. Definitivně však Zelenka prorazil v roce 1997 povídkovým snímkem Knoflíkáři, jenž vyhrál na prestižním festivalu v Rotterdamu, získal cenu české kritiky Kristián a také čtyři České lvy. Obrovský divácký úspěch zaznamenal také snímek Samotáři režiséra Davida Ondříčka, k němuž Petr Zelenka napsal scénář. Zelenka je také autorem řady krátkých filmů, mezi nimiž vyniká povídka Powers, která je součástí evropského cyklu Erotické povídky.
Jméno Petra Zelenky je však od roku 2001 spjato také s divadlem - napsal hru Příběhy obyčejného šílenství a sám ji také režíroval v pražském Dejvickém divadle. Po inscenaci vlastní divadelní hry následoval počin opět filmový - celovečerní snímek Rok ďábla, v němž se setkali písničkáři Jarek Nohavica a Karel Plíhal, skupina Čechomor, skladatel Jaz Coleman, ale především Zelenkův mystifikační talent a humor. Za tento film získal rovněž dva České lvy – za scénář a za režii.
Příběhy obyčejného šílenství se původně začaly rodit jako filmový scénář, kterému ale Zelenka, ve chvíli kdy byl osloven k režii na divadle, dal tvar divadelní hry. Neuměl si totiž mezi existujícími texty pro jeviště vybrat – tak si napsal svůj vlastní.
O pár let později Zelenka své Příběhy obyčejného šílenství přepracoval a přivedl na filmové plátno. Ve filmu hrají i někteří herci z jeho divadelní inscenace.
V době, kdy Zelenkova jevištní prvotina Příběhy obyčejného šílenství je přeložena již do několika jazyků a s úspěchem se uvádí v divadlech českých i zahraničních, nastudoval Petr Zelenka v Dejvickém divadle svou další hru. Má název Teremin a premiéra se uskutečnila v listopadu roku 2005. Tentokrát si Zelenka za námět vzal životní osudy ruského vědce, vynálezce, hudebníka a špiona Lva Sergejeviče Theremina (1896 - 1993), muže zmítaného dějinami.
 

Malý slovníček

Demence
Otupělost mysli – těžká choroba nevratného charakteru, projev organického poškození mozku. V počátcích se projevuje především poruchami intelektu a paměti, později úbytkem abstraktního myšlení, soudnosti i emocí. V pokročilé fázi může vést ke změně či rozpadu osobnosti.
Nejčastějšími příčinami demence je arterioskleróza, Alzheimerova choroba, alkoholismus (alkoholická demence), epilepsie, otravy apod. Důsledkem patologických změn působených stárnutím organismu je tzv. senilní demence.
 

Alzheimerova choroba
Je degenerativní onemocnění mozku.
Je charakterizována jako progresivní mentální rozpad postupující do takového stupně, že narušuje schopnost se běžně pracovně a společensky uplatnit. Jsou narušeny paměťové a abstraktní myšlenkové procesy. K příznakům patří deprese, zmatené vnímání prostoru a času, neschopnost soustředění a komunikace, ztráta schopnosti udržet moč a stolici, ztráta paměti, změny osobnosti a prudké změny nálady. Tato porucha byla poprvé popsána v roce 1907 německým neurologem Aloisem Alzheimerem.
 

Parkinsonova choroba
Je chronické, postupující onemocnění centrální nervové soustavy.
Mezi příznaky patří tremor (třes) nebo chvění končetin, obtíže s udržováním rovnováhy při chůzí, ztuhlost nebo strnulost celého těla a obecně zpomalení pohyblivosti. Pacienti mohou mít problémy s chůzí, s řečí nebo s prováděním dalších jednoduchých manuálních úkonů.
Parkinsonova choroba je známa od starověku. Podrobně chorobu popsal v roce 1817 anglický lékař James Parkinson.
 

Příběhy obyčejného šílenství v Lublani
Sedmou zemí, kde bude inscenována prvotina Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství (nepočítáme-li početná scénická čtení) bude Slovinsko. Tamější premiéra 19.4.2007 se bude konat v Městském divadle v Lublani. Slovinská verze je dílem překladatelky Nives Vidrih.


 

20
130
19
49
24
131
13
51
27
71
30
24
Příběhy obyčejného šílenství