Brenpartija oslaví 100. reprízu

18. 4. 2016

Po získání Cen divadelní kritiky má Komorní scéna Aréna další důvod k oslavě. Inscenace Brenpartija se tento týden, za neutuchajícího zájmu diváků, „dožije“ své sté reprízy.
Text Brenpartije napsal dramaturg KSA Tomáš Vůjtek na motivy prozaické knihy Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda, která původně vycházela na pokračování v Moravskoslezském večerníku.
Ostravský prozaik a básník Věnceslav Juřina (1931-1992) v ní zachycuje život společnosti "brenparťáků", tuláků žijících na okraji společnosti, kteří byli specifickou sociální vrstvou v Ostravě v 30. letech 20. století, v době vrcholu hospodářské krize. „Své pojmenování si brenparťáci vysloužili tím, že pili denaturovaný líh zvaný bren. Snad proto, aby přežili, snažili se o jakési společenství. Nazývali se honosně stát Halda. Měli svého starostu, radní, na haldě pořádali i kabarety, a byli jakousi karikaturou státu,“ vysvětloval k tomu sám Věnceslav Juřina.
V regionální literatuře je téma brenpartie poměrně časté, objevuje se u Vojtěcha Martínka, Jozefa Šinovského i Oldřicha Šuleře a postavy tuláka Švendy a brenaře Ferdy Prokopa přecházejí z jedné prózy do druhé a ze století do století.
Inscenaci před šesti a půl lety – premiéru měla 31. 10. 2009 – režíroval Janusz Klimsza, který má rovněž k regionální tématice velice blízko. Dokonce tak blízko, že v inscenaci, hrané v ostravském nářečí, sám účinkuje, a to v roli tuláka Švendy.
„Brenpartija je, i přes svůj pokročilý jevištní věk a několikeré přeobsazení – neb herci odcházejí, Brenpartija zůstává – diváckým hitem repertoáru, který je stále vyprodaný. Upřímně – nečekala jsem, že se tato specifická věc, navíc hraná v nářečí, kterému ne každý z diváků musí úplně rozumět, stane takovou stálicí. Ale už po prvních reprízách jsme tušili, že tzv. Bren, jak inscenaci interně nazýváme, bude inscenací výjimečnou“, říká k tomu ředitelka KSA Renáta Huserová.
Brenpartija Arénu, ale i Ostravu reprezentovala v roce 2009 na Festivalu divadel Moravy a Slezska, odkud přivezla Hlavní cenu, dále se zúčastnila přehlídky Ostrava v Praze i zlínského Setkání/Stretnutie v roce 2010. V roce 2011 dokonce reprezentovala i v zahraničí, a to na festivalu Katowicki karnawal komedii. Kromě zájmu diváků ji ocenila i odborná veřejnost, kdy na přehlídce mimopražských profesionálních divadel s názvem České divadlo obsadila třetí místo za rok 2011.
Komorní scéna Aréna ve své dvaadvacetileté historii dosud zažila jen dvě stokrát reprízované inscenace – první byla Průběžná O(s)trava krve a před dvěma lety oslavil stou reprízu Penzion pro svobodné pány. Ten se v plné síle hraje dál a v dubnu 2016 zaznamenal v nejlepší kondici svou 140. reprízu.

„Diváci, kteří se zúčastní 100. reprízy Brenpartije, budou moci jednak ochutnat onen pověstný bren, ale také má pro ně divadlo přichystána drobná překvapení, pro připomenutí účasti na této výjimečné události,“ slibuje Renáta Huserová.
Jubilejní 100. repríza inscenace Brenpartija se odehraje ve čtvrtek 21. dubna 2016 od 18:30 hodin na jevišti Komorní scény Aréna v níže uvedeném obsazení.

Alice Taussiková, PR KSA

Brenpartija
Popij vudky, bo čas krutky!!
Autor: Tomáš Vůjtek
Režie: Janusz Klimsza
Scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová
Hudba: Vladislav Georgiev
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek

Osoby a obsazení:
Ferda Prokop………Josef Kaluža
Franta Vyvial………Vladislav Georgiev
Majdalena………….Dana Fialková j.h.
Jozef……………….Albert Čuba
Lojza Bujok………..Marek Cisovský
Venca………………Michal Čapka
Strážník a Elegán…..Štěpán Kozub
Vefa………………..Alena Sasínová-Polarczyk
Smrt………………..Zuzana Truplová
Švenda ……………..Janusz Klimsza j.h.
Škuta………………Pavel Cisovský j.h.
Premiéra 31. 10. 2009
100. repríza 21. 4. 2016 v 18:30 hodin.

http://www.divadloarena.cz/repertoar/brenpartija
http://www.divadloarena.cz/media/ke-stazeni/brenpartija
 

7.3.2012
Dostat se na představení Brenpartije není nic jednoduchého, je totiž jednou z nejoblíbenějších, nejnavštěvovanějších a tedy neustále vyprodaných inscenací Komorní scény Aréna. Velký úspěch nyní zaznamenala Brenpartija také v rámci celé České republiky...
152
Brenpartija
19.11.2010
V pátek 28. ledna 2011 v 18.30 hodin hostuje soubor Komorní scény Aréna s představením BRENPARTIJA v Teatru Śląskim im. St. Wyspiańskiego v Katowicích v Polsku. 
67
Brenpartija
1.6.2010
Ostravská divadelní scéna přiveze do Prahy v rámci unikátní tříměsíční kulturní přehlídky Ostrava v Praze své nejúspěšnější inscenace. Divadelní představení se budou od 1. června konat pravidelně od 19:00 v Divadle Bez zábradlí. Pražské publikum tak bude...
30
Brenpartija
19.5.2010
S inscenací Brenparija jsme 18. 5. 2010 navštívili patnáctý ročník známého Zlínského festivalu. Přes hrozící nebezpečí, že se do Zlína vůbec nedostaneme z důvodu běsnících vodních živlů, nakonec jsme Brenpartiju odehráli a zejména narážky na Baťu se...
28
Brenpartija
16.3.2010
Marek Lollok napsal kritiku a Inscenaci Brenpartija.   V hereckém ztělesnění těchto živlů excelovala mužská část arénovského souboru. Protagonistům se podařilo odkoukat rázovitost typů, jež se – jak mohu potvrdit – dodnes pohybují v příslušných...
48
Brenpartija
6.11.2009
Dnes, 6.11.2009 vyšla recenze na Brenpartyji. Zde je: Uchlastat se, to je smysl života Brenpartija je společnost tuláků žijících za první republiky na ostravských struskových haldách a konzumujících denaturovaný líh až do příslovečného...
18
Brenpartija
3.11.2009
vyšel článek o Brenpartyji na serveru novinky.cz   Klimszův Dodeskaden ze struskové haldy Od úterý to v Českém Těšíně bude kulturně vřít diskusemi o vesměs výrazných inscenacích devátého ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska. Porota určí...
19
Brenpartija
Brenpartija oslaví 100. reprízu