Předpremiéra televizní verze Slyšení | Články

Předpremiéra televizní verze Slyšení

12.4.2017

Vážení diváci,

rádi bychom Vás pozvali na předpremiéru televizní verze inscenace Slyšení, kterou ostravské studio České televize natočilo loni na podzim.

Hra Tomáše Vůjtka o nacistickém zločinci Adolfu Eichmannovi, kterou režíroval umělecký šéf Arény Ivan Krejčí, měla premiéru v únoru 2015 a inscenace získala řadu prestižních cen.

Televizní režisérka Lenka Wimmerová se pokusila divadelní tvar inscenace adekvátně přenést na televizní obrazovku mj. tím, že Slyšení vyvedla ze světel reflektorů na světlo denní.

Příběh Adolfa Eichmanna tak byl přenesen do dvorku jednoho z domů na Masarykově náměstí. Exteriér byl zvolen pro větší posílení vizuální složky i samotného sdělení divadelní hry. Městský dvorek, tento okolními domy symbolicky uzavřený prostor, se stal působivou scénou, kde se celé drama vzestupu a pádu nacistického hlavního organizátora holocaustu odehrává.

„Změna prostředí obnášela trochu jinou orientaci v prostoru, ale nijak neovlivnila herecký výraz. Je absolutně totožný s divadelním představením. Výrazové prostředky jsou velmi jemné, až minimalistické. Když jsem procházel fotografie ze soudního procesu s Eichmannem v roce 1961, tak mě nejvíc zaujal ten jeho podivný úsměv-neúsměv, nebo spíše úšklebek. Neotřesitelně sebevědomý, bez špetky pokory. Pro tuhle svou roli, která mi, mimochodem k mé velké úlevě potvrdila, že si ještě dovedu zapamatovat text, jsem si ho vypůjčil,“ říká k tomu představitel hlavní role Marek Cisovský.

Před samotnou televizní premiérou, kterou odvysílá ČT art 8. května 2017 ve 20:50, se přímo v sále Komorní scény Aréna uskuteční projekce tohoto záznamu, na kterou jste srdečně zváni.

Předpremiéra televizní verze Slyšení bude v pátek 21. dubna 2017 od 17 hodin, vstup je zdarma.

Zájemce prosíme o nahlášení počtu vstupenek do pokladny, ať máte jistotu zajištěného místa.

Děkujeme a těšíme se na Vás v hledišti našeho divadla

 

Ostrava!!!