Komorní scéna Aréna je potřetí Divadlem roku | Články

Komorní scéna Aréna je potřetí Divadlem roku

21.3.2017

 

Neuvěřitelné se stalo skutkem a nejmladší a nejmenší ostravské divadlo se stálým souborem, Komorní scéna Aréna, dosáhla – řečeno sportovní terminologií - hattricku. Potřetí za sebou získala nejvyšší české divadelní ocenění, Cenu Divadlo roku.

Aréna trofej Divadlo roku získala poprvé za rok 2013 (uděleno v roce 2014), což bylo velkým překvapením, protože do té doby žádné jiné moravské, natož ostravské divadlo na tuto metu nedosáhlo.

Svou roli v tom jistě sehrála inscenace hry Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta, která byla jen krátce před udělováním tehdejších Cen Alfréda Radoka vyhlášena Inscenací roku 2013 v anketě Divadelních novin.

Na cenu nejlepšího divadla České republiky bylo ale zřejmě „založeno“ již o rok dříve, kdy v roce 2013 bodovala hra Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího. Tomáš Vůjtek za ni obdržel Cenu Hvězd na vrbě v rámci udílení Cena Alfréda Radoka, Alena Sasínová-Polarczyk obdržela Cenu českého divadla za roli Ony v této inscenaci a nakonec se S nadějí, i bez ní stala držitelkou Ceny Marka Ravenhilla.

V roce 2016 divadlo opět zazářilo a při vyhlašování Cen divadelní kritiky (bývalé Ceny Alfréda Radoka) proměnilo všech pět nominací a získalo ocenění Talent roku (Štěpán Kozub), Nejlepší poprvé uvedená česká hra (Slyšení), Cena za mužský herecký výkon (Marek Cisovský), Inscenace roku (Slyšení) a konečně Divadlo roku 2015.

Letošní rok se tak získáním třetího titulu Divadlo roku 2016 zařadila po bok nejúspěšnějších českých divadelních scén a pomyslně tak vstoupila do moravské a ostravské síně slávy.

V sobotu 25. března 2017 také proběhne vyhlášení Cen Thálie, kde je v nejužší nominaci (mužský herecký výkon v oboru činohra) herec KSA Šimon Krupa za roli Jaroslava Pulce v inscenaci Lidská tragikomedie.

A v červnu 2017 se odehraje česká premiéra třetí části z volné trilogie her Tomáše Vůjtka vztahující se k nedávné české historii s názvem Smíření. A opět, tak jako předchozí úspěšné inscenace S nadějí, i bez ní a Slyšení, v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího.

 

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/divadlo/divadlem-roku-je-ostravska-arena-reditelku-uspech-prekvapil_422431.html

 

http://www.ostravan.cz/38878/prekvapeni-mozna-ale-ne-moc-velke-komorni-scena-arena-je-opet-divadlem-roku/

Ostrava!!!